logo    Československé sklo  Czechoslovakian Glass  Mistři českého skla - Czech Glass Masters 

Obsah


»
Stranou, ale ne vzadu – Jiří Brabec

 

Pátrání po stopách československého skla a jeho tvůrců je jako napínává detektivka. S tím rozdílem, že nepátráme po zlosynech a ničemnících, ale po těch z druhé strany, těch dobrých a kladných. Pomalu, systematicky a trpělivě skládáme puzzle nedávné minulosti. 
Metoda je jednoduchá. Vypátrat zdroj, vyslechnout svědky, získat důkazové materiály, urovnat je, zatřídit a zařadit do databáze. Dříve bezejmenné předměty znovu nalézají své autory.

Na práci v terénu je machr Max Velčovský.
Vyřídí několik telefonátů a jedeme. Tentokrát na Vysočinu, do Poličky.
 

Paní Brabcová nás očekává, se značnými obavami. „dva cizí chlapi a bába o berlích, člověk neví, co může čekat“ přiznává se později. Mediální Kudrnáčova hlava a moje bodrá kulatost ji však uklidní. 
Jiří Brabec, výtvarník sklárny Sklo Unionu v Rosicích, zemřel v únoru 2005, ale bolest po jeho odchodu jako by v domku paní Brabcové stále visela ve vzduchu. Téměř půlstoletí společného života kouká z každého rohu. O tom jak pan Jiří Brabec sklo tvořil, se mnoho od paní Brabcové nedozvídáme, získáváme však mnohem víc, představu o tom, jaký to byl člověk a tím i klíč k pochopení, proč Brabcovy návrhy jsou takové osobité. 

Jiří Brabec toho mnoho nenamluvil, ale když byla dobrá společnost, dokázal všechny bavit. Nebyl dravec, nehnal se za slávou a cenami, nešplhal a nepodlejzal.
Byl to klidný muž, ale když přišlo na věc, dokázal si své prosadit.
Měl rád ženy, ale hlavně a především rybaření. Jak měl volnou chvilku, utíkal k vodě, kde z hladiny čerpal tu svoji tichou sílu.
Byl poctivým řemeslníkem sklářského umění a krach sklárny v Rosicích jej velmi bolel.
Plánoval si ateliér na půdě domku v Poličce, ale už to nestihnul.

Jiří Brabec byl prostě dobrý muž, a měli bychom si to pamatovat!

Ale jsem si jist, že si spíše budete pamatovat následující:
 

Když bylo v kolektivu napětí a dusno, a Jiří Brabec byl nablízku, vždycky někoho napadlo, aby jej vyzval: 
„Brabčáku, řekni prdel!“
„Prrrdel“  zaráčkoval Brabec, a bylo po stresu. 

Materiály získané od paní Brabcové ještě třídím, proto jen na ukázku pár předmětů, o kterých jste možná nevěděli, že je Brabec jejich otcem.

A ještě veliké díky do Poličky 

Jindra Pařík 29.7. 2010


Jiří Brabec - jedna z posledních fotografií Paní Brabcová Max Velčovský v akci Vůbec první realizováné návrhy Jiřího Brabce Miloval prostě ryby Brabčí hnízdo u Brabců Tak tohle přátelé, to je Brabec, už je jisto! Kdybyste nevěděli, tak taky Brabec Další z rozluštěných záhad - prostě Brabec Elegantní, že jo Také vidíte poprvé? Ano, Brabec Brabcovi pulitry známe, ale tenhle tuplák? Našli jsme poklad Jen co projdu ty výkresy, budu vědět víc Kdo z vás to má!


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

imgRyba imgjarda img28.05.2012 09:54
imgvďaka imgklára img29.07.2010 21:23
NDU0Y