logo    Československé sklo  Czechoslovakian Glass  Mistři českého skla - Czech Glass Masters 

Obsah


»
František Janák

Pan Janák mě laskavě zaslal několik profesionálně provedených fotek:
https://picasaweb.google.com/Jindra8526/FrantisekJanakSklo?authkey=Gv1sRgCOXC-fvW17-5OA#
Děkuji. J.

Dvě zamračené hlavy natočené k sobě se sveřepými bojovnými výrazy.

To se mi do minulého čtvrtka vybavovalo, když jsem slyšel jméno František Janák. Zamračený a zaťatý bojovník proti stupiditě krajské byrokracie, muž zvyklý přijímat rány mnohdy vedené pod pás, přesto neochvějný ve své víře ve spravedlnost svého konání.

S panem Janákem jsem měl možnost mluvit na loňské vernisáži výstavy Františka Víznera v Novém Boru. Tehdy vážně neměl moc důvodů k optimismu a radosti, krátce před tím byl odvolán z funkce ředitele sklářské školy v Kamenickém Šenově pro jakési vykonstruované formální pochybení, vědělo se ovšem, že je to má být trest za jeho neústupnost a možná odstranění poslední překážky k realizaci plánu sloučit sklářskou školu v Kamenickém Šenově se školou v Novém Boru – přeloženo do češtiny – zlikvidovat nejstarší sklářskou školu v Evropě (http://supss.clnet.cz).
Pan Janák mluvil o svém pronásledování, šikanování anonymními nočními telefonáty, bylo vidět, že je vystresován a zdálo se mi, že je na pokraji svých sil. Přesto plánoval se svými studenty další akci na záchranu své školy.

František Janák, tragéd a mučedník, dvě sveřepé hlavy….
Možná jsem nebyl sám, kdo jej měl takto zafixováno v paměti.

Výstava sklářské tvorby pana Františka Janáka v sklářském museu v Kamenickém Šenově však tenhle můj falešný dojem obrátila vzhůru nohama. Viděl jsem hravou pestrost jeho designu, strohou přesnost broušených věcí, čistotu tvarů a provedení skleněných soch.

Proč k čertu všude v knihách nebo museích vystavují jen ty dvě hlavy, to moje hlava nebere!
Od čtvrtka budu mít pana Janáka spojeného s těma krásně vymodelovanýma prcinama.

Už v museu jsem se dozvěděl, že se zdá, že škola nebude zrušena, pan Janák je sice jen opatrným optimistou, ale věřím, že se v budoucnu dočkáme dvou Janákových hlav, s úsměvy od ucha k uchu.

Držím palce a gratuluji, a Vy, kteří jste v Kamenickém Šenově nebyli, polepšete se.
To se vážně musí vidět.

Pár fotek co návštěvu výstavy nenahradí zde:
https://picasaweb.google.com/Jindra8526/FrantisekJanakKamenickySenovApril2011?authkey=Gv1sRgCOOrgqmMwPfW6QE#

Hezkou neděli a celý příští týden!

Jindra Pařík 3.4. 2011

František Janák vystavuje v Kamenickém Šenově

Přátelé československého skla, rád bych upozornil na famózní výstavu pana Františka Janáka v sklářském muzeu v Kamenickém Šenově. Výstavu jsem včera navštívil za doprovodu pana Urbana, fotil a napíšu víc, jen co vytáhnu fotky z vývojky.Vážně to stojí za vidění.

Zatím tento link:
http://www.ct24.cz/kultura/119781-janak-citi-ve-skle-velkou-mystiku/

Protože dobrých zpráv není nikdy dost, s radostí oznamuji, že podle všeho pan Janák boj o svoji školu vyhrál a nejstarší sklářská škola v Kamenickém Šenově nebude zrušena i když zatím se zdá, že ho to stálo místo ředitele školy, tedy boj se neobešel beze ztrát.


z musea ve Frauenau


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

imgOhlédnutí - vstanou noví bojovníci? imgAlgebra img09.05.2011 02:30
imgNa mlsy imgAlgebra img21.04.2011 23:51NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

N2Q3ZG