logo    Československé sklo  Czechoslovakian Glass  Mistři českého skla - Czech Glass Masters 

ObsahJaromír Rybák

Plzeň 1952

Po studiu na sklářské škole v Železném Brodě pokračoval v ateliéru prof. Libenského na VŠUP v Praze, kde absolvoval v roce 1979. V roce 1998 se stal zakládajícím členem výtvarné skupiny Rubikon ustavené teoretikem Ivo Křenem. Dalšími členy byli Bohumil Eliáš, Jan Exnar, Marian Volráb a Jaroslav Matouš. Jednalo se o volné sdružení předních sklářských výtvarníků, kteří společně vystavovali jak doma, tak i v zahraničí.
V 80. letech 20. století se Jaromír Rybák zabýval především broušenou plastikou, se kterou ale pracoval značně experimentálně. Často ji následně ztavoval, mezi vrstvy skla vkládal malbu či jiné prvky, čímž uvnitř objektů vytvářel nové, neznámé děje. O deset let později začal experimentovat s tavenou plastikou, kterou kombinoval s dalšími technikami. Vznikala tak originální díla, často inspirovaná snahou zachytit přírodní jevy a anomálie. Autora přitahuje především podmořský svět ryb a ostatních živočichů.
Nabízená Červená ryba je galerijním dílem jak svým formátem, tak i provedením v atraktivním zlatém topasovém skle.
Zajímavé je také autorovo spojení tavené plastiky s bronzovou sochou, kterému se věnoval hlavně v 90. letech. Díla, v nichž se inspiruje dávnou minulostí, jsou plná mystické tajemnosti a pohádkové fantazie.

 

ZGJhY