Jezírkové fólie
Výběr vhodné jezírkové fólie

Jezírková fólie tvoří základ hydroizolační vrstvy každého zahradního jezírka.

Základní rozdělení fólií :

PVC fólie - nejčastěji používaná fólie - z naprosté většiny se zákazníci rozhodují právě pro tyto fólie pro jejich snadnou a širokou použitelnost a příznivou cenu. Většinou se ukládají do jezírka fólie z jednoho kusu a potřebné vytvarování se provádí skládáním záhybů. Doporučuje se fólii pokládat při venkovní teplotě min. 15 stupňů Celsia, aby byla fólie snadno ohebná.

PVC fólie se vyrábějí v tl. 0,5 mm pro malá jezírka s hloubkou do 0,75 m, v tl. 1 mm pro větší jezírka s hloubkou do 1,5 m. A konečně fólie s tl. 1,5 mm, které se však vyrábějí pouze v šířkách 1,3 nebo 2 m a je potřeba je v jezírku do potřebného tvaru svařovat.

Kaučukové fólie - z produkce firmy Firestone - se vyznačují bezkonkurenční pružností, dokáží snést prodloužení až o 300 %. Používá se pro větší a hlubší jezírka, snadno se s ní pracuje i při nižších teplotách při pokládce. Je vysoce stálá a odolná proti přírodním vlivům, výrobce poskytuje záruku na stálost 25 let. Opět se pokládá především z jednoho kusu pomocí záhybů, v případě potřeb se dá lepit - studená vulkanizace. Fólie se dodává v tl.1,05 mm

PE fólie - spíše okrajová nabídka, využitelná pro ty, kdo mají problém s volbou PVC pro jeho někdy problematickou pověst ohledně ftalátů, i když v dnešní době moderní PVC již splňují v této oblasti všechny hygienické parametry. PE fólie se nedjaí oproti PVC fóliím jednoduše slepovat, k lepení se musí používat specielní pásky, PE fólie je méně ohebná než PVC fólie, ale vyznačuje se větší pevností a vyšší chemickou stálostí.

MjRlYT