Úvod » Jezírko v zimě
Každé zahradní jezírko je vhodné připravit na zimu.
Po příchodu prvních mrazíků je nutné zaměřit pozornost na bahenní rostliny. Jejich listy a nadzemní části jsou již v této době nevzhledné a míza rostlin je stažená do cibulek a kořenů. Mimo hladinových výhonů vachty trojlisté, jejichž výhony vydrží i zamrzlé v ledu, odstraníme nadzemní části všech rostlin. Dlouhé stonky a listy leknínů ostříháme pomocí nůžek s kleštěmi.
Listy rostlin odstraňujeme proto, že během zimy uhnívají, padají na dno jezírka a při jejich tlení vznikají jedovaté plyny, které zhoršují rybám zimování. Z tohoto důvodu je dobré před příchodem prvních mrazů dobře uklidit vysavačem nebo dnovou síťkou dno jezírka.
Filtrace v zimě
Pokud je váš filtr umístěn nad hladinou jezírka, s prvními mrazy filtraci vypneme, vypustíme z ní vodu a otevřeme ventily (šoupata). Vodu vypustíme také z hadic, potrubí a všech míst, kde by mohla zamrznout a napáchat škody. UV lampu schováme do prostoru, kde nemrzne U čerpadla pokud je rozebíratelné vyjmeme a zkontrolujeme rotor, je vhodné jeho omytí v kyselině chlorovodíkové, abychom jej zbavili vodního kamene. Stejnou kyselinu použijeme k očištění křemíkové trubice u UV lampy. Po ošetření dobře opláchneme čistou vodou. pokud čerpadlo ukládáme v zimě mimo jezírko, je dobré jej nechat ve vodě, ulehčíme tak na jaře jeho rozběh, případně zabráníme jeho spálení. Čerpadli je lépe v jezírku než někde na suchu.
U gravitačních filtrací a filtrací, které máme schované v šachtách a nehrozí jejich poškození mrazem, můžeme cirkulaci vody nechat zapnutou. Je však nutné snížit výkon čerpadla o jednu třetinu až jednu polovinu, případně použít čerpadlo se slabším výkonem.
Pokud je váš filtr umístěn nad hladinou jezírka, s prvními mrazy filtraci vypneme, vypustíme z ní vodu a otevřeme ventily (šoupata). Vodu vypustíme také z hadic, potrubí a všech míst, kde by mohla zamrznout a napáchat škody. Čerpadlo a UV lampu schováme do prostoru, kde nemrzne a dlouhé zimní večery využijeme k jejich údržbě. U čerpadla vyjmeme a zkontrolujeme rotor, je vhodné jeho omytí v kyselině chlorovodíkové, abychom jej zbavili vodního kamene. Stejnou kyselinu použijeme k očištění křemíkové trubice u UV lampy. Po ošetření dobře opláchneme čistou vodou.
U gravitačních filtrací a filtrací, které máme schované v šachtách a nehrozí jejich poškození mrazem, můžeme cirkulaci vody nechat zapnutou. Je však nutné snížit výkon čerpadla o jednu třetinu až jednu polovinu, případně použít čerpadlo se slabším výkonem.
Ryby v zimě
Jakmile poklesne teplota vody pod 10 C, přestávají ryby přijímat potravu, z jejich trávicího traktu se ztrácí potřebné trávicí enzymy a po celou zimu je tedy nekrmíme. Co je však důležité, je potřeba pro jejich přezimování zajistit v ledu otvor. Ten slouží jednak k zajištění potřebného kyslíku do vody a jednak k odvodu jedovatých plynů, vznikajících při zahnívaní organických zbytků. K tomu slouží řada pomůcek, naprosto špatně je vytvářet otvor vysekáváním. Hluk a otřesy rybám velmi vadí nehledě k možnosti protržení fólie
Před zimou je dobré jezírko co nejvíce vyčistit od kalů a nečistot a snížit tak množství organického materiálu, který by ve vodě zahníval. Pokud je v okolí jezírka porost keřů nebo stromů, můžeme vodní hladinu chránit pomocí ochranných sítí.