logo    Československé sklo  Czechoslovakian Glass  Mistři českého skla - Czech Glass Masters 

Obsah


»
Skleněný sen je rozbitý na střepy

Vyšlo v Týdeníku Sedmička, noviny pro celou Prahu dne 30.9.10

Největší expozice skla na světě z libereckého zámku je pryč.Sedmička zjistila, že firma, která ho koupila, exponáty odvezla a prodala. Sen o Liberci, jako centru skářské velmoci, je pryč.

(autorka článku Milada Prokopová, Liberec - pro nás laskavě přepsala a poskytla Luna)

Tajemný Redernovský zámek uprostřed Liberce, už  neskrývá poklad. Je prázdný, a to ještě před deseti lety existovaly plány udělat z něj muzeum evropského sklářství. Firma Ústí Development, která zhruba před čtyřmi roky objekt  koupila i se sbírkou bývalého Skloexportu, sklo odvezla.
„Zámek je prázdný. Sbírku jsme prodali, “ oznámila jednatelka  firmy Lenka Wilkelmanová. Odmítla říct, co se s vzácným sklem stalo.Budova je pustá a jediné místo kam firma zájemce pustí, ja kaple. Sbírka, kterou liberecký Skloexport shromažďoval desítky let, se rozplynula. Hodnota celé kolekce byla nevyčíslitelná.
Trhliny expozice dostala už v době, kdy do Skloexportu přišla jako předsedkyně představenstva herečka Regina Rázlová.
Tehdy se odtrhl Crystalex Nový Bor a šéfové Skloexportu jeho sbírku odvezli. Nechtěli vystavovat konkurenci, říká správce zámečku, který nechce uvést své jméno.
Projekt Rázlové zkrachoval. Zbyly druhy za dvě miliardy. Šéfové firmy čelili obžalobě z tunelu za více než půl miliardy korun.  Soud je po deseti letech vyšetřování osvobodil.
Bývalí zaměstnanci Skloexportu   chtěli sbírku i se zámkem zachovat a najít pro ni využití. Měli jsme projekt na muzeum evropského sklářství, říký bývalý pracovník propagace Skloexportu Petr Máslo. Plán skončil neúspěchem.
Před třemi lety zámeček koupila holandská firma Ústí Development. Chtěla objekt přebudovat na pětihvězdičkový hotel. K tomu nedošlo.
Zámek dřív vypadal jako z pohádky. dlouhé chodby, ověšené hrozny křišťálových lustrů, sály s vitrínami, tisíce sklenic, pohárů, mís, váz, karf a džbánů. Pokojová světla, lampy a lampičky nejrůznějších tvarů.Křivule a měrky, rozverné figurky, plastiky špičkových českých umělců i absolventů sklářských škol.
Bylo to neskutečné.Každý, kdo vstoupil, byl z toho paf. Ať to byl prezident Havel nebo obchodník, vzpomíná Máslo.
Nynější správce provede ohlášené návštěvy a stavby do kaple, ale povídat nechce.  O kapli vám řeknu vše, o sbírce povídat nebudu. Vidíte sami, už tu není, dodává muž.

Milý Jindro, možná, že jsem objevila Ameriku, že už  určitě všechno dávno víte, ale co kdyby náhodou?  A kdyby to pro vás už bylo pasé, já jsem se aspoň něco nového dozvěděla !
Luna

Děkuji Luno za článek, víme o tom už poměrně dlouho a naši milou herečku za její umělecký výkon obdivujeme Cry.
Je dobře, že se to po letech dozví i pražané.

Takže je rozkradeno, a my teď dáváme po aukcích a bleších trzích dohromady sbírku a pátráme co, kdo a kdy udělal, protože nejde jen o to sklo, ale také o všechny ty informace kolem.
 

Jak to na Libereckém zámečku vypadalo ještě v roce 1990 uvádí Glasrevue 1990/5 zde:

http://picasaweb.google.cz/Jindra8526/Glasrevue19905?authkey=Gv1sRgCJKmrouZxcaKEw#


 

 


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

imgLuna [88.103.83.*]

img29.10.2010 15:07

Tuatam

sem zajdu, abych si početla o novinkách. Najdu vždycky něco, co se mi líbí. Mám pro sklo slabost, byť jen laickou, ale vřelou. Ale dneska mě něco trklo - Jindro, vy máte nějakou sakramentskou přitažlivost pro ženy. Koukněte, kdo vám nejvíc píše... chicht. Takže upřímně zdravím paní Soňu, měla by být - a jistě je ráda - že máte úspěch nejen ve skle!

ODPOVĚDĚT

M2MxNDE