po?ítadlo.abz.cz

ANKETA


» Na webu 5plus2.cz

Publikováno na webu 5plus2.cz dne 16.12.2013

Pod stromeček si hasiči z Hutiska-Solance nadělí cisternu

V duchu oslav devadesátého výročí založení se nesl letošní rok u Sboru dobrovolných hasičů (SDH) v Hutisku-Solanci. Na největší dárek však tamní hasiči teprve čekají. Stylově se totiž ve vánočním čase mohou těšit na zbrusu novou cisternu. "Půjde o auto na podvozku Tatra, které bylo pořízeno v rámci projektu přeshraniční spolupráce, kterou máme uzavřenu se slovenským Makovem," odhalil velitel sboru Jaroslav Fiurášek.

Velkou chloubou SDH je podle jeho slov zcela funkční motorová stříkačka značky Pařík z roku 1933. "Využíváme ji při ukázkách historické hasičské techniky," podotýká jednapadesátiletý dobrovolník. Součástí výbavy sboru je pak také cisterna Škoda, terénní automobil Nissan a klasická skříňová Avia, která slouží zejména k dopravě na soutěže v požárním sportu. Do těch hasiči z Hutiska-Solance nasazují družstva mužů, žen a starších a mladších žáků. "Každý rok získáváme při pohárových soutěžích kolem 20 umístění na stupních vítězů. Loni ženy na prestižní soutěži o Štít Radhoště na Dolní Bečvě dokonce zvítězily, muži skončili bronzoví. Žáci pak v letech 2009 a 2012 obsadili druhé místo na neoficiálním halovém mistrovství Čech, Moravy, Slezska a Slovenska v Havířově," ozřejmil Fiurášek.

Aktuálně tvoří sbor 131 členů, z toho 26 ještě nepřekročilo práh plnoletosti. "Každý rok pořádáme v základní škole nábor, abychom mohli doplňovat soutěžní družstva mládeže. Dřívější generace mladých hasičů působí dnes ve výboru SDH a jsou členy zásahové jednotky," poznamenává velitel, který je sám členem sboru už od svých osmi let. "Dobrých 30 let už působím ve výboru SDH v různých funkcích. Jeho velitelem jsem od roku 2004," říká muž, který má náklonnost k hasičskému poslání takříkajíc v rodině. "Moji rodiče byli členy SDH, syn Jan je pak současným místostarostou sboru," popisuje Jaroslav Fiurášek.

Zázemí má on i jeho kolegové ve stejnokroji pochopitelně v hasičské zbrojnici. Ta je v Hutisku-Solanci součástí obecního úřadu, na jehož podporu nedají dobrovolníci dopustit. "Loni a letos prošla budova kompletní rekonstrukcí. Zbrojnice je nyní rozšířena o jedno garážové stání a sociální zázemí pro zásahovou jednotku. Opravy financovala obec, členové SDH pak odpracovali při rekonstrukci zhruba tisíc hodin," ocenil velitel.

Ročně pak vyjíždí jednotka k dobré dvacítce zásahů, a to jak na území obce, tak i mimo něj. "Mezi nimi jsou jak požáry, tak i technická pomoc. Největší událost, co se rozsahu týče, představovala likvidace následků povodně a sesuvů půdy v naší obci v roce 1997. Zásah trval nepřetržitě čtyři dny," vzpomíná Fiurášek.

Hasiči se podle jeho slov výrazně podílejí také na společenském a kulturním životě v Hutisku-Solanci. "Každoročně pořádáme tradiční hasičský ples, letní červencovou noc a v srpnu diskotéku. Účastníme se ale i mikulášského jarmaku nebo tradičních dožínek," uzavírá dobrovolný hasič.

Autor: Viktor Chrást

YzRjZDJjMW