Lepení fólií

Místo, na které budeme lepit nejprve důkladně očistíme lihem nebo vodou se saponátem (Na 1 litr vody asi 15 kapek Jaru).

Menší kusy fólií (do 2dm2) nebo autosamolepky do 30 cm délky

lepíme vždy raději „na sucho“. Pokud lepíme řezanou samolepku na auto s přenosovou (průhlednou) fólií, nejprve opatrně stáhneme bílý podkladový papír (ne fólii!) a okrajem přiložíme na lepené místo a přilepíme. Autosamolepku přihladíme přes přenosovou fólii plast. kartou (kreditní). Přenosovou fólii opatrně sejmeme a nálepku ještě vyhladíme kartou omotanou bavlněným kusem látky. Ale pozor, pokud autosamolepku „na sucho“ jednou nalepíme, není prakticky možné ji bez poškození odlepit a nalepit znovu.
U karbonové fólie (bez přenosové fólie) stáhneme podkladový papír a okrajem přiložíme na lepené místo. Přihlazováním kartou omotanou bavlněným kusem látky přilepíme.

Tuning samolepky a fólie větších rozměrů nad 40cm

délky lepíme na „mokro“ (s výjimkou lepení na sklo!). Nejprve opatrně stáhneme bílý podkladový papír (ne fólii!). Lepidlo na fólii pokropíme vodou se saponátem (při lepení na sklo vždy čistou vodou!) a autosamolepku a přesně umístíme. Poté nálepku opatrně přes přenosovou fólii stěrkujeme a vytlačujeme vodu a bubliny od prostředka ke krajům kartou omotanou bavlněným kusem látky. Tuning samolepku necháme nějaký čas přilnout a až poté se opatrně pokusíme sejmout přenášecí fólii. Pokud části autosamolepky ještě nedrží na podkladu a odlepují se s přenášecí fólií, necháme ji ještě schnout (dle potřeby několik minut až hodin). Po sejmutí přenosky autosamolepku na závěr vyhladíme kartou obalenou bavlněnou látkou. Požadované přilnavosti dosáhne autosamolepka až po vyschnutí - minimálně 24 hod při teplotě 25°C .

Lepení na sklo - venkovní clonítka

Na sklo doporučujeme lepit „na sucho“ a až velké plochy (např. clonítka) - na čistou vodu bez saponátu, popř. roztok IZOPROPYLALKOHOLU (k dostání v lékárně) s vodou (1díl IZOPROP. smíchat s 3 díly vody). Při lepení clonítka nejprve důkladně očistíme (odmastíme) horní část čelního skla zvenku včetně okrajů skel (většinou postačuje voda se saponátem). Poté stáhneme podkladový papír, sklo (zvenčí) i lepidlo na fólii pokropíme čistou vodou, clonítko položíme na sklo a podle potřeby přesně umístíme. Fólii opatrně stěrkujeme od prostředka ke krajům kartou omotanou bavlněným kusem látky. Univerzální clonítko, které není předem vyřezané na míru, stěrkováním po celé délce zafixujeme a ořízneme okraje podle skla (gumy). Na závěr clonítko důkladně vystěrkujeme a okraje vysušíme. Fólii je nutné nechat min 24 hod vyschnout při teplotě min 25°C.

Tónovací clonítka

Tento typ clonítka lepíme vždy zevnitř.
Důkladně očistíme (odmastíme) horní část čelního skla zvenku i zevnitř včetně okrajů skel (většinou postačuje voda se saponátem). Čisté sklo zvenku postříkáme (voda s jarem). Poté fólii položíme zvenku na sklo (lepidlem směrem ven od skla), na místo kde ji budeme lepit a přihladíme stěrkou, aby se fólie nehýbala (lepidlo na fólii si můžete ověřit na rožku fólie, nejlépe se fólie rozloupne ostrým nožem). Umístěnou fólii na skle si obřežeme ostrým nožem do potřebného tvaru (tvar fólie lze obkreslit fixou a ořezat na montážním skle). Fólii si položíme na čisté místo, nejlépe na montážní sklo (pracovní stůl). Odstraníme ze clonítka ochrannou fólii a lepidlo postříkáme vodou. Suché očištěné sklo si zevnitř také postříkáme vodou. Clonítko umístíme zevnitř na připravené sklo a fólii opatrně přihlazujeme kartou přes papírový ubrousek nebo bavlněný hadřík směrem od středu ke krajům. Tímto způsobem vytlačíme co nejvíce vody. Nakonec důkladně přihladíme okraje fólie. Zbytky vody (fleky, mapy) které zůstaly pod folií vyschnou během 1 - 3 dnů. Nepokoušejte se vytlačovat vodu přes místy zaschlou fólii! Požadované přilnavosti dosáhne fólie až po vyschnutí (4 dny).

Při lepení okenních sloupků a karbonové fólie na lak

lak - okenní sloupky, kapoty, střechy, prahy a jiná zaoblená místa, doporučujeme si připravit roztok vody se saponátem i roztok izopropylalkoholu (do 2 malých rozprašovačů). Při lepení na okenní sloupky je třeba u většiny automobilů částečně uvolnit a povytáhnout těsnění stahovacího skla dveří (při uvolňování musí být okno stažené do co nejnižší polohy. Z připraveného kusu fólie sejmeme podkl. papír a pokropíme vodou se saponátem i roztokem izopropylalkoholu a umístíme na požadované místo. Pokud lepidlo ihned lepí – nemůžeme fólii umístit, stáhneme ji zpět a pro snížení lepivosti postříkáme vodou se saponátem. Naopak pro urychlení lepení kropíme lepidlo roztokem izopropylalkoholu. Tímto způsobem můžeme dle potřeby (např.bubliny) fólii částečně zpětně odlepovat a podstříkávat příslušným roztokem abychom dosáhli kvalitního výsledku. Během lepení samozřejme fólii vyhlazujeme od prostředka ke krajům kartou obalenou bavlněnou látkou. Při lepení zaoblených částí fólii oparně zahříváme fénem nebo horkovzdušnou pistolí a přitlačujeme prsty přes bavlněnou látku. Případné bubliny lze na závěr opatrně propíchnout a vytlačit. Požadované přilnavosti dosáhne fólie až po vyschnutí – - min 24 hod při teplotě 25°C.

Důležité zásady při lepení

Ideální teplota pro lepení je 18 – 25 stupňů. Nikdy nelepte na „mokro“ pod +10°. Nedoporučujeme lepit ani při teplotách nad 30°, nebo na přímém letním slunci. Velmi důležitá je také teplota podkladu – v zimních měsících je vhodné nechat studené vozidlo v garáži nebo dílně před lepením ohřát.
Lepte jen na čistý odmaštěný povrch nejlépe lihem nebo vodou se saponátem. Technický benzin není vhodný – obsahuje příměsi.
Lepte pouze na hladké plochy – sklo, lak apod. Na hrubém povrchu – některé nárazníky, palubní desky, plasty, nebude mít fólie požadovanou adhezi a životnost.
Příliš mnoho saponátu ve vodě snižuje adhezi, takže čím vyšší teplota tím více saponátu a naopak.
Na závěr lepení se opakovaně (i po několika hodinách) ujistěte, že dobře drží okraje fólií nebo samolepek (především clonítek) – ty jsou pro dlouhou životnost nejdůležitější.
Požadované přilnavosti dosáhne fólie nebo tuning samolepka až po vyschnutí min 24 hod při teplotě 25°C. Po tuto dobu vůz s autosamolepkami nemyjte. Po lepení stínítka – do vyschnutí nepouštějte stěrače. Během schnutí by také vozidlo nemělo být na dešti. Na autoskla se samolepkami v zimě nepoužívejte škrabky!

Potřebné nářadí

  • Ruční rozprašovač (na květiny apod.)
  • Plastová karta (postačí i kreditní nebo telefonní)
  • Kousek bavlněné látky nebo flanelu
  • Malý nožík s odlamovacím břitem (na řezání clonítka) - k dostání v želežářství
  • Izopropylalkohol - k dostání v lékárně (naředit 1díl alkoholu se 3 díly vody), je možné jej nahradit čistou vodou bez saponátu
  • Horkovzdušná pistole nebo alespoň fén (při lepení zaoblených částí)
  • Líh nebo jiný odmašťovací prostředek

 

OTU3NT